Otyłość jest chorobą cywilizacyjną, która każdego roku przyczynia się do ponad 4 milionów zgonów na świecie. Jej przyczyną jest siedzący tryb życia oraz niezdrowa dieta, która obfituje w cukry proste. To właśnie cukier uznawany jest za największe niebezpieczeństwo dla człowieka, a nie tłuszcz, jak twierdzono jeszcze kilkanaście lat temu.
Obecnie na rynku istnieje wiele produktów, które wytwarzane są bez dodatku cukru lub z wykorzystaniem jego zamienników, które w przeciwieństwie do cukru nie powodują tycia.
Wpływ cukru na nasz organizm
Nie od dziś wiadomo, że cukier jest szkodliwy dla człowieka. Od najmłodszych lat wpaja się dzieciom, że cukier przyczynia się do psucia zębów i próchnicy.
Najgorszym skutkiem nadmiernego spożycia cukru jest otyłość, która z roku na rok jest poważniejszym problemem cywilizacyjnym. Konsekwencją otyłości jest również cukrzyca, która nieleczona prowadzi do śmierci. Udowodniono, że cukier przyczynia się do zwiększenia ciśnienia krwi, co również jest powiązane z nadmierną masą ciała. Warto wspomnieć, że spożywanie produktów bogatych w cukier raz na jakiś czas, nie powinno nikomu zaszkodzić. Problem pojawia się wtedy, kiedy cukry proste stają się podstawą naszego codziennego jadłospisu i zastępują miejsce innych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania makroskładników.
Gdzie znajduje się cukier?
Obecnie cukier dodawany jest do większości produktów spożywczych, które mamy na wyciągnięcie ręki w każdym sklepie. Oprócz oczywistej grupy towarów, takich jak słodycze czy konfitury, cukier znajduje się w gotowych daniach, sosach, chipsach, produktach śniadaniowych i wielu innych produktach. By ograniczyć jego spożycie, nie wystarczy jedynie nie dodawać go do posiłków przygotowywanych w domu. Konieczne jest nauczenie się czytania składów i wybierania tych produktów, które nie mają go w ogóle w wykazie składników.
Czym zastąpić cukier?
Jeżeli lubimy słodki smak i nie wyobrażamy sobie kawy czy herbaty bez cukru, najlepszym rozwiązaniem jest używanie któregoś z jego zamienników. Najpopularniejsze z nich to stewia, erytrytol oraz ksylitol. Można dostać je w każdym sklepie ze zdrową żywnością. Każdy z wymienionych cukrów ma zerowy indeks glikemiczny, co oznacza, że mogą być stosowane także przez diabetyków.
Oprócz tego, erytrytol, zwany także erytrolem oraz stewia, nie posiadają zupełnie kalorii, więc nie zwiększają kaloryczności dania.
Cukier to przekleństwo. Zabrakło by miejsca w książce żeby opisać wszystkie choroby, które prowokuje